Jdi na obsah Jdi na menu
 


         Umučení krista

Plakát


O filmu:

Rok: 2004
Režie: Mel Gibson
Scénář: Benedict Fitzgerald, Mel Gibson
Kamera: Caleb Deschanel
Hudba: John Debney
V hlavních rolích: James Caviezel, Maia Morgenstern
Délka: 127 min
Oficiální web: Umučení Krista

Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti.
Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Palestině, který si vyslechne obvinění vznesená farizei proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše.
Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen.
Ježíš je předán římským vojákům a zbičován.
Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo už to?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid.
Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty.
Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekně něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha."
V okamžiku jeho smrti se země otřásla.

Všechny postavy ve filmu hovoří těmi jazyky, jakými by skutečně v dané době hovořily. (Židé, včetně Krista a jeho učedníků, hovoří aramejsky, a Římané mluví hovorovou latinou.)

Filmový scénář byl zpracován podle pašijových příběhů ze čtyř biblických evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova.

Umučení Krista

Umučení Krista

Umučení Krista

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

umuceni krista

(irena, 21. 12. 2014 7:04)

NE

(Anděl, 1. 2. 2011 11:14)

Právě nám tady nechal vzkaz ďábel - v podání Lukáška... no, co na to říct, budeme se za tebe všichni modlit. Hodně štěstí.

hovno

(lukasek, 27. 11. 2010 15:18)

jeto na hovno do pici vy zmrdi pojebany kurva jdete si honit bambulky curaci skurvisinsky